A legjobb magyar bíró elmenne a Premier Leauge-be, "főnöke" is támogatná - mehet-e Kassai?
Érdekes cikket közöl a tekintélyes angol lap, a The Times internetes kiadása. Az elismert olasz futballszakértő, Gabriele Marcotti írásában azt boncolgatja, az idegenlégiósok mintájára mennyi a realitása annak, hogy magasan jegyzett játékvezetőket tartósan európai topbajnokságokban foglalkoztassanak, és, ha a játékosok esetében van lehetőség ilyesmire, akkor a játékvezetők között miért nem alkalmazhatnak „idegenlégiósokat”?. A cikk példaként a jelenlegi legjobb magyar bírót, a vb-keretbe is meghívót kapó Kassai Viktort hozza fel, mint az UEFA játékvezetői elitjének tagját. Az írás kapcsán a pepsifoci.hu megkereste az érintettet, lát-e esélyt ennek megvalósulására, és kikérte az MLSZ játékvezetői bizottsága elnökének, Vágner Lászlónak a véleményét is. Lesz-e magyar bíró a Premier League-ben?
A pepsifoci.hu először az érintettet, Kassai Viktort kérdezte az ügyben. A játékvezető elmondta, hallott a cikkről, de nem látja túl sok esélyét annak, hogy rövid időn belül sor kerülne erre a változásra.
- Hallottam én is a cikkről, érdekes a felvetés, az biztos... Ennek sajnos még nem alakult ki a rendszere, mint a játékosoknál, úgyhogy sok mindent hozzáfűzni nem lehet. Mi egy kicsit röghöz kötöttek vagyunk, mindenki ott vezet leegyszerűsítve, ahová születik, érdekes lenne, ha ez egyszer megváltozna. Mi örülnénk neki, hiszen nagy kihívás lenne. Fura a helyzet, mert tulajdonképpen semmi nem szól ellene, hogy külföldi bírók vezessenek akár a Premier League-ben, hiszen a pályán sem csak angolok szerepelnek, mégis nehéz elképzelni, hogy hamarosan változás álljon be a helyzetben. Nem egyszerű egy ilyen reformot keresztülvinni - mondta Kassai a pepsifoci.hu-nak, aki elmondta, nem csak rajta múlna, hogy elvállalna-e egy ilyen felkérést.
- Én a magyar játékvezetői testületnek vagyok egy tagja, tehát a szövetség engedélyére is szükség van. Szakmailag hatalmas kihívás lenne, amit valószínűleg anyagilag is elismernének, de nem látom a realitását ennek jelenleg. Mi úgy készülünk, hogy a következő szezont is az NB I-ben kezdjük.
A jelenlegi legjobb magyar játékvezető elmondta, folyamatosan vannak megkereséseik.
- Vannak megkeresések gyakran, de ezek leginkább rövid távúak, míg ez az angol cikk a tartós foglalkoztatást emlegeti. Romániában, Szlovákiában már vezettek meccset magyar bírók, olyan találkozókat, amikor kiemelten fontos volt, hogy semleges játékvezető tevékenykedjen. Hosszú távon ugyanakkor hasonlóra nem nagyon volt még példa. Emlékszem, annak idején Collina esetében merült fel, miután Olaszországban elérte a felső korhatárt, vezessen Angliában, de őt sem tudták oda vinni. Ha őt nem sikerült, az jelzi, mennyire nem egyszerű a helyzet...
"Sok felkérés jön, de erőteljesen szelektálunk"
A pepsifoci.hu az MLSZ játékvezetői bizottsága elnökének, Vágner Lászlónak a véleményét is kikérte.
- Európában néhány országban, különösen kevésbé fejlett futballkultúrával rendelkező országokban hajlanak arra, hogy külföldi játékvezetőket foglalkoztassanak a saját bajnokságukban. Példaként említhetném Ukrajnát, Bulgáriát vagy akár Romániát. Régebben Angliában is volt egy próbálkozás, hogy spanyol bírókat vigyenek az élvonalba, de azt gyorsan el is vetették. Nem tartom valószínűnek, hogy nagyobb futballkultúrával rendelkező országokban tartósan beengednének a saját bajnokságukba külföldi bírókat, ugyanakkor nem is zárom ki. Ez a helyi szövetség hatásköre. Általában minden ország inkább arra hajlik, hogy a hazaiakat foglalkoztassa, de 1-2 kirívó eset azért akad. Ha érkezne egy hasonló felkérés, akkor természetesen támogatnánk - fejtette ki Vágner, aki elmondta, főleg a környező országokból gyakorta kapnak felkérést, ám ezeket erőteljesen szelektálják.
- Kassai Viktor éppen ma érkezett haza külföldről, de az arab világban is vezettek magyar játékvezetők az elmúlt időszakban több bajnokit is, rangadókat. Romániába küldtünk játékvezetőt kupaelődöntőre korábban, és onnan most is kértek bírókat, de nem küldünk. Hasonló a helyzet Ukrajnával is. Jönnek felkérések sok helyről, de erőteljesen szelektálunk, megválogatjuk, hova engedjük ki a játékvezetőinket. Az UEFA egyébként nem tiltja a hasonló dolgokat, de az kétségtelen, hogy az ilyesmi azért rombolja a helyi bírók megítélését. Éppen ezért Magyarországon is az az elv, hogy magyar bírók vezessenek.
Milliók, százezrek: mennyit pénztől eshet el így Kassai?
A pepsifoci.hu a cikk kapcsán utánajárt, milyen összegekkel honorálják Angliában a játékvezetők tevékenységét. Az egyik szigetországi lap azt írja, a Premier League-es bírók alapbére évente 40-50 ezer font, ami nagyságrendileg 12-15 millió forint közötti összegnek felel meg, ehhez jön hozzá a meccsenkénti prémium, ami 1000-1500 font találkozónként, azaz mintegy 300-450 ezer forint egy mérkőzésre lebontva, utóbbi összeg inkább a rangadókra vonatkozik. A Championshipben ennek az összegnek a felét kapják a játékvezetők. A fenti tételek vélhetően a topbírókra értendők, egy másik lap ugyanis évi 33 ezer fontot ír, ami 10 millió forintot kevéssel meghaladó összegnek felel meg.
Idehaza a bírók nincsenek igazán eleresztve, a fenti összeg egynegyedét-egyötödét lehet legfeljebb megkeresni. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a FIFA keretéhez tartozó bírók sokkal jobban kereshetnek, hiszen esetükben napidíjról is beszélhetünk egy-egy kiküldetés kapcsán, utazásukat is fizetik, egy U21-es válogatott mérkőzés levezényléséért pedig tudomásunk szerint százezres nagyságrendű összeget tehetnek zsebre.